GIBANICA 2019


GIBANICA – 9. bienale slovenske sodobne plesne umetnosti
Ljubljana, 27. 2.–2. 3. 2019



Od leta 2003 Gibanica, bienale slovenske sodobne plesne umetnosti, predstavlja slovensko sodobnoplesno produkcijo, ki jo za festival vselej izbere tričlanska selektorska ekipa, tokrat v sestavi:  Ivana Ivković (Hrvaška), Petra Pikalo (Slovenija) in Claire Verlet (Francija). 

Izmed 38 prijavljenih umetnic, umetnikov in skupin so selektorice izbrale 9 predstav v tekmovalni program ter eno v spremljevalnega, Staging a Play: Antigona pa se je v tekmovalni program uvrstila neposredno zaradi nagrade strokovne žirije, ki jo je prejel koreograf Matija Feriln za predstavo Staging a Play: Steklena Menažerija, v produkciji Emanata, na Gibanici 2017.

Izbrane predstave tekmovalnega programa se bodo tako potegovale za nagrado Gibanice 2019 za najboljšo predstavo po izboru občinstva ter za nagrado Gibanice 2019 za najboljšo predstavo po izboru strokovne žirije.
 

OBRAZLOŽITEV SELEKTORIC FESTIVALA GIBANICA 2019

Izbor selektorske ekipe za Festival Gibanica 2019 je odraz izjemne raznolikosti prejetih prijav, in sicer v vseh pogledih: z vidika spolov, starosti, formatov, razmerja z občinstvom, odnosa do prostora in časa trajanja prijavljenih del.

Selektorice smo bile zaradi izjemne kakovosti produkcij, v katerih se odraža intenzivna ustvarjalnost slovenske scene sodobnega plesa, soočene s težko nalogo. V povezavi s tem se selektorice sprašujemo o smiselnosti vnaprejšnjega številčnega omejevanja števila produkcij, ki se lahko uvrstijo v tekmovalni del, in predlagamo, da že v tokratnem programu in tudi v prihodnje izbira prijavljenih del odraža raznovrstnost rezultatov dvoletnega dela ustvarjalcev na tem področju. Zato smo v glavni program Gibanice 2019 uvrstile še eno dodatno predstavo in eno v spremljevalni program, predloge glede dodatnega izbora pa je potrdil tudi programski odbor Gibanice.

V tokratnem izboru ne prevladuje nobena konkretna tematika ali konceptualni pristop – vsak izmed avtorjev je pokazal svoj lasten izraz in koreografski jezik, kar je dodaten dokaz zrelosti scene kot celote. Edini kriteriji, ki so nas vodili pri izboru, so presežek, izstopanje, edinstvenost in inovativnost v posameznem izrazu ali formi. Opazili – in nagradili – smo dejstvo, da je bilo tokrat ustvarjenih več skupinskih del kot v preteklosti.

Izbor tako zajema širok spekter interesov avtorjev in odraža značilno krajino današnje sodobnoplesne scene v Sloveniji.

Ivana Ivković, Petra Pikalo, Claire Verlet
 

OTVORITVENI DOGODEK

Sreda, 27. 2. ob 19.00
Moderna galerija

Umetniško vodenje otvoritve: Andreja Rauch Podrzavnik
TRAJANJE – MINEVANJE in video skica DSPS25
Produkcija: Federacija v sodelovanju z MG+MSUM

PODELITEV NAGRADE KSENIJE HRIBAR ZA ŽIVLJENJSKO DELO 

Vstop prost.

IZBRANE PREDSTAVE GIBANICE 2019

Četrtek, 28. 2. ob 17.00

Center kulture Španski borci
Jurij Konjar, Andreja Podrzavnik, Jaka Šimenc, Blaž Celarec:
ČETRTEK OB PETIH
 
Četrtek, 28. 2. ob 19.00
Stara mestna elektrarna – Elektro Ljubljana
Matija Ferlin:
STAGING A PLAY: ANTIGONA
Produkcija: Emanat

Četrtek, 28. 2. ob 20:30
Cankarjev dom | Linhartova dvorana
Žigan Krajnčan, Gašper Kunšek, Jan Krmelj:
CHORUS
Produkcija: CUK Kino Šiška in Exodos Ljubljana
Koprodukcija: Alien Express, Plesna šola Urška, Urban Roof

Četrtek, 28. 2. ob 22:00
Cankarjev dom | Štihova dvorana
Urša Sekirnik:
RADIO HIT
Produkcija: KUD NUM

Petek, 1. 3. ob 16:00
Plesni Teater Ljubljana
Ana Romih in Beno Novak:
KONCERT TELESA
Produkcija: KUD Qulenium Ljubljana

Veronika Valdes:
ZAKLENJENO
Produkcija: JSKD in Plesni studio Intakt

Petek, 1. 3. ob 18:00
Stara mestna elektrarna – Elektro Ljubljana
Marko Mandić, Leja Jurišić:
SKUPAJ
Produkcija:Pekinpah in Via Negativa
Koprodukcija: CUK Kino Šiška

Sobota, 2. 3. ob 16.00 
Cankarjev dom | Linhartova dvorana 
Snježana Premuš, Rok Vevar:
POIESIS SEBSTVA 
Produkcija: Zavod Federacija Ljubljana
Koprodukcija: Bunker, Ljubljana
Rezidenca 2016: Tanzfabrik Berlin

Sobota, 2. 3. ob 18.00
Plesni Teater Ljubljana
Maša Kagao Knez:
KONCERT ZA MAM
Produkcija: Studio 25 

Sobota, 2. 3. ob 20.00
Stara mestna elektrarna – Elektro Ljubljana
Irena Tomažin Zagoričnik:
MES(T)O GLASU
Produkcija: Emanat
Koprodukcija: Sploh
Partner: Bunker/SMEEL

ZATVORITVENI DOGODEK

Sobota, 2. 3. ob 21.30

SLOVESNA PODELITEV NAGRAD GIBANICE 2019 IN NAGRAD KSENIJE HRIBAR 

Vstop prost.
 
SPREMLJEVALNI PROGRAM

Sreda, 27. 2. ob 16.30
Moderna galerija
PREDSTAVITEV KNJIŽNJIH IZDAJ


→ Skupnost emancipiranih teles: Metodologije beleženja slovenskih avtoric sodobnega plesa 1
(uredili: Andreja Kopač in Maja Šorli; izdajatelj: Emanat)
Knjigo bosta predstavili urednici: Andreja Kopač in Maja Šorli

→ Dan, noč + človek = ritem: Antologija slovenske sodobnoplesne publicistike 1918–1960
(izbral in uredil: Rok Vevar; urednica zbirke: Amelia Kraigher, urednik: Gregor Moder; izdajatelji:
Maska, zavod za založniško, kulturno in producentsko dejavnost, Nomad Dance Academy Slovenia, Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti)
Knjigo bo predstavil urednik: Rok Vevar

→ DSPS 25+ 
• predstavitev posebne številke revija Maska ob 25. obletnici Društva za sodobni ples Slovenije
(urednice številke: Andreja Kopač, Alja Lobnik, Pia Brezavšček; izdajatelj: Maska in DSPS)

Dvojezično številko bodo predstavile njene urednice: Andreja Kopač, Alja Lobnik, Pia Brezavšček

Vstop prost.

Sreda, 27. 2. ob 21.30
Klub Gromka, Metelkova mesto
Urška Vohar (Matilda Buns):
TATOVI PODOB PREDSTAVLJAJO: MATILDA IN NJENE ŽEMLJICE
Produkcija: Emanat

OKROGLI MIZI

Četrtek, 28. 2. ob 11.00
Cankarjev dom | Klub Lili Novy

→ IZOBRAŽEVANJE NA PODROČJU SODOBNEGA PLESA:
POTENCIALI IN NUJNI UKREPI 
Sodelujejo: dr. Svebor Sečak (Akademija za ples, AMEU, Ljubljana), Dorota Sosnowska (Univerza v Varšavi, Poljska), Maja Delak (SVŠGUGL in Emanat, Slovenija), Nina Meško (Javni sklad za kulturne dejavnosti), Nataša Bucik (Ministrstvo za kulturo RS, Direkotrat za ustvarjalnost)
Moderira: Andreja Kopač

Vstop prost.

Petek, 1. 3. ob 11.00
Cankarjev dom | Klub Lili Novy

→ INSTITUCIONALIZACIJA SODOBNEGA PLESA: NADALJNI KORAKI 
Sodelujejo: Ivana Ivković (dramaturginja in članica BADCo, Zagreb), Claire Verlet (Theater de la Ville, Pariz, Francija), Rainer Hofmann (Spring Performing Arts Festival,Utrecht, Nizozemska), Kira Kirsch (umetniška vodja BRUT, Dunaj, Avstrija), Rok Vevar (publicist in teoretik, Slovenija), Jadranka Plut (kabinet ministra za kulturo RS, sekretarka ), Mateja Demšič (vodja oddelka za kulturo pri MOL)
Moderira: Pia Brezavšček

Vstop prost.


DISKUSIJSKI DOGODEK

Sobota, 2. 3. ob 11.00
Cankarjev dom  | Dvorana M3 
NOVI EKSPRESIONIZMI? TENDENCE V SLOVENSKEM SODOBNEM PLESU

Pogovar z avtorji predstav Gibanice 2019
Udeleženci: Urša Sekirnik; Leja Jurišić in Marko Mandić; Ana Romih in Beno Novak; Veronika Valdes; Irena Tomažin; Maša Kagao Knez; Žigan Kranjčan; Jurij Konjar; Snježana Premuš in Rok Vevar; Matija Ferlin
Moderatorka: Alja Lobnik

Vstop prost.

 

SPREMEMBE PROGRAMA GIBANICE 2019

Namesto predstave 2:0, v tekmovalni program Poiesis sebstva
Iz spremljevalnega programa je izpadla Mračna zveza

Ker je prišlo od kočne selekecije tekmovalnega programa Gibancie 2019 do spremembe v zasedbi predstave 2:0 Gorana Bogdanovskega, nastale v produkciji: Fičo Balet in koprodukciji: Center urbane kulture Kino Šiška, NOMAD Dance Academy Slovenija, CoFestival, so se selektorice letošnje izdaje bienala slovenske sodobne plesne umetnosti v sestavi Ivana Ivković (Hrvaška), Petra Pikalo (Slovenija) in Claire Verlet (Francija) odločile, da jo nadomestijo s predstavo Poiesis sebstva, saj izvedba 2:0 s spremembo v sestavi ne bi ustrezala njihovi odločitvi za uvrstitev predstave v tekmovalni program Gibanice. Namesto predstave 2:0 se bo tako za nagrado Gibanica 2019 po izboru občinstva in nagrado Gibanica 2019 po izboru žirije potegovala predstava Snježane Premuš in Roka Vevarja Poiesis Sebstva v produkciji Zavoda Federacija in koprodukciji Zavoda Bunker.

Do spremembe v spremljevalnem programu pa je prišlo, kot so pojasnili iz Zavoda EN-KNAP: "Zavod EN-KNAP zaradi kadrovskih sprememb in s tem povezanimi dodatnimi nepredvidenimi stroški na festivalu Gibanica ne bo mogel izvesti predstave Mračna zveza."
Izdelava spletnih strani Normstudio.si