GIBANICA 2019
GIBANICA – 9. bienale slovenske sodobne plesne umetnosti
Ljubljana, 27. 2.–2. 3. 2019



Od leta 2003 Gibanica, bienale sodobne plesne umetnosti, predstavlja slovensko sodobnoplesno produkcijo, ki jo za festival vselej izbere tričlanska selektorska ekipa, tokrat v sestavi:  Ivana Ivković (Hrvaška), Petra Pikalo (Slovenija) in Claire Verlet (Francija). 

Izmed 38 prijavljenih umetnic, umetnikov in skupin so selektorice izbrale 9 predstav v tekmovalni program ter dve v spremljevalnega, Staging a Play: Antigona pa se je v tekmovalni program uvrstila neposredno zaradi nagrade strokovne žirije, ki jo je prejel koreograf Matija Feriln za predstavo Staging a Play: Steklena Menažerija, v produkciji Emanata, na Gibanici 2017.

Izbrane predstave tekmovalnega programa se bodo tako potegovale za nagrado Gibanice 2019 za najboljšo predstavo po izboru občinstva ter za nagrado Gibanice 2019 za najboljšo predstavo po izboru strokovne žirije.
 

OBRAZLOŽITEV SELEKTORIC FESTIVALA GIBANICA 2019

Izbor selektorske ekipe za Festival Gibanica 2019 je odraz izjemne raznolikosti prejetih prijav, in sicer v vseh pogledih: z vidika spolov, starosti, formatov, razmerja z občinstvom, odnosa do prostora in časa trajanja prijavljenih del.

Selektorice smo bile zaradi izjemne kakovosti produkcij, v katerih se odraža intenzivna ustvarjalnost slovenske scene sodobnega plesa, soočene s težko nalogo. V povezavi s tem se selektorice sprašujemo o smiselnosti vnaprejšnjega številčnega omejevanja števila produkcij, ki se lahko uvrstijo v tekmovalni del, in predlagamo, da že v tokratnem programu in tudi v prihodnje izbira prijavljenih del odraža raznovrstnost rezultatov dvoletnega dela ustvarjalcev na tem področju. Zato smo v glavni program Gibanice 2019 uvrstile še eno dodatno predstavo in dve v spremljevalni program, predloge glede dodatnega izbora pa je potrdil tudi programski odbor Gibanice.

V tokratnem izboru ne prevladuje nobena konkretna tematika ali konceptualni pristop – vsak izmed avtorjev je pokazal svoj lasten izraz in koreografski jezik, kar je dodaten dokaz zrelosti scene kot celote. Edini kriteriji, ki so nas vodili pri izboru, so presežek, izstopanje, edinstvenost in inovativnost v posameznem izrazu ali formi. Opazili – in nagradili – smo dejstvo, da je bilo tokrat ustvarjenih več skupinskih del kot v preteklosti.

Izbor tako zajema širok spekter interesov avtorjev in odraža značilno krajino današnje sodobnoplesne scene v Sloveniji.

Ivana Ivković, Petra Pikalo, Claire Verlet
 

IZBRANE PREDSTAVE GIBANICE 2019
 
Četrtek, 28. 2. ob 17.00
Stara mestna elektrarna – Elektro Ljubljana
Jurij Konjar, Andreja Podrzavnik, Jaka Šimenc, Blaž Celarec:
ČETRTEK OB PETIH
 
Četrtek, 28. 2. ob 19.00
Stara mestna elektrarna – Elektro Ljubljana
Matija Ferlin:
STAGING A PLAY: ANTIGONA
Produkcija: Emanat

Četrtek, 28. 2. ob 20:30
Cankarejv dom | Linhartova dvorana
Žigan Krajnčan, Gašper Kunšek, Jan Krmelj:
CHORUS
Produkcija: CUK Kino Šiška in Exodos Ljubljana
Koprodukcija: Alien Express, Plesna šola Urška, Urban Roof

Četrtek, 28. 2. ob 22:00
Cankarjev dom | Štihova dvorana
Urša Sekirnik:
RADIO HIT
Produkcija: KUD NUM

Petek, 1. 3. ob 16:00
Plesni teater Ljubljana
Ana Romih in Beno Novak:
KONCERT TELESA
Produkcija: KUD Qulenium Ljubljana
 
Petek, 1. 3. ob 16:00
Plesni teater Ljubljana
Veronika Valdes:
ZAKLENJENO
Produkcija: JSKD in Plesni studio Intakt

Petek, 1. 3. ob 18:00
Stara mestna elektrarna – Elektro Ljubljana
Marko Mandić, Leja Jurišić, Bojan Jablanovec, Semira Osmanagić;
SKUPAJ
Produkcija:Pekinpah in Via Negativa
Koprodukcija: CUK Kino Šiška

Sobota, 2. 3. ob 16.00
Cankarjev dom | Linhartova dvorana
Goran Bogdanovski, Dejan Srhoj, Goran Tatar, Damjan Mohorko, Slobodan Maksimović, Rok Vevar:
2:0
Produkcija: Fičo Balet 

Sobota, 2. 3. ob 18.00
Plesni teater Ljubljana
Maša Kagao Knez:
KONCERT ZA MAM
Produkcija: Studio 25 

Sobota, 2. 3. ob 20.00
Stara mestna elektrarna – Elektro Ljubljana
Irena Tomažin Zagoričnik:
MES(T)O GLASU
Produkcija: Emanat
Koprodukcija: Sploh
Partner: Bunker/SMEEL
 
 
SPREMLJEVALNI PROGRAM

Sreda, 27. 2. ob 20.30
Klub Gromka, Metelkova mesto
Urška Vohar (Matilda Buns):
TATOVI PODOB PREDSTAVLJAJO: MATILDA IN NJENE ŽEMLJICE
Produkcija: Emanat

Sobota, 2. 3. ob 14.00
Španski borci – center kulture
Josef Nadj:
MRAČNA ZVEZA
Produkcija: Zavod EN-KNAP
Koprodukcija: Atelje 3+1
Izdelava spletnih strani Normstudio.si